Girişimcilere hap şeklinde bilgiler
Girişimcilere hap şeklinde bilgiler

Aptal puma sendromu

Aptal puma sendromu

Küçük olanı büyük olana yem eden ancak inatçılığıdır. Nerede bırakacağını bilmek, ileride vereceği ve büyük ihtimalle sonucu değiştirmeyecek onca mücadeleden kendisini kurtarabilir ve girişimcinin yıpranmasına engel olur. Tıpkı aptal puma sendromunda olduğu gibi.

Aptal puma sendromu

Puma birçok özelliği ile ünlüdür. Ama en çok hızlı ve kıvrak koşusu ile tanınır. Avının peşine düştüğü andan itibaren giderek hızlanır ve vücudunun tüm eklem ve kaslarını kullanır. Bu ölüm koşusu bazen pumanın, bazen de hayatı için koşan kurbanın zaferi ile sonuçlanır.

Peki, puma avının peşinden ne kadar koşar? İşte pumayı girişimciye örnek teşkil edecek özelliği de budur. Puma avının peşinden sürdürdüğü ölüm koşusunu her zaman avının cüssesine göre ayarlar. Yani bir ceylan ele geçirmek için koştuğu süre ile bir tavşanı ele geçirmek için peşinde harcadığı süre asla aynı değildir.

Çünkü puma akıllı bir hayvandır ve koşarken harcadığı enerji miktarı, avdan elde edeceği potansiyel enerji miktarını aştığı anda koşmaktan vazgeçer. Yenilgiyi kabul edip başka av arar. Bu nedenle ceylanın peşinden daha fazla koşarken tavşanın peşinden çok daha az koşar. “Aptal puma sendromu” ise bunun pumanın yaptığının tersini yapan insanların ruh halini ifade etmek için kullanılır.

Aptal puma sendromu kıssasından hisse

Eğer bir girişimci, bir işin peşinden uzun süre koşup yakaladığı ciroyla şirketi sürdüremiyorsa aptal puma sendromuna kapılmıştır. Girişimci için başarının sırrı, harcanan kaynaklar ile ulaşılan sonuç ilişkisindeki dengeyi doğru saptamaktan geçer.


Girişimcilik Hapı” kitabının Facebook sayfasını beğenebilirsiniz
https://www.facebook.com/GirisimcilikHapiTR
Dilerseniz satın alabilirsiniz:
· https://www.kitapyurdu.com/kitap/girisimcilik-hapi/538258.html

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir