Girişimcilere hap şeklinde bilgiler
Girişimcilere hap şeklinde bilgiler

Karşılıkta bulunma kuralı

Karşılıkta bulunma kuralı

İnsanlar bir başkasının kendisine verdiği şeyi bir şekilde geri ödeme ihtiyacı hissederler. Buna karşılıkta bulunma kuralı denir. Bu kurala göre, insanlar kendilerine yapılan iyilikleri, verilen hediyeleri, davetiyeleri ve buna benzer şeyleri geri ödeme zorunluluğu hisseder. Çünkü bir şeyi alıp geri vermek için hiçbir çaba göstermeyenler genellikle toplum tarafından sevilmezler onlara otlakçı, nankör, beleşçi gibi sıfatlar takılır. İnsanlar bu sıfatlarla anılmamak çaba harcarken onların borçluluk hislerinden çeşitli yöntemlerle faydalanmak isteyenlerin tuzağına düşebilir.

Savaşta karşılıkta bulunma kuralı

Birinci Dünya Savaşı sırasında sorgu için düşman askerlerini rehin almakla görevli bir Alman askerinin hikâyesi vardır.*

O zamanki siper savaşının doğasından dolayı, orduların iki tarafın siperi arasındaki tarafsız bölgeyi geçmeleri zordu. Ancak, tek bir askerin sürünerek geçmesi ve diğer tarafın siperine sızması o kadar da zor değildi. Büyük savaş ordularında bu şekilde düşman askeri rehin alıp sorgulanmak üzere geri getiren uzmanlar vardı.

Bu Alman uzman, geçmişte pek çok kez bu görevlerde başarılı olmuş ve yeni bir göreve gönderilmişti. Yine son derece becerikli bir şekilde karşı tarafın siperine sızmış ve tek başına duran bir askeri şaşırtmıştı. Böyle bir şey beklemeyen asker silahsızdı ve o anda yemek yiyordu. Elinde bir parça ekmekle kala kalan korku dolu rehine, belki de hayatının en önemli hareketini yaptı. Düşmanına ekmeğinden bir parça verdi.

Alman asker bu hediyeden o kadar etkilenmişti ki görevini tamamlayamadı. Geri döndü ve tarafsız bölgeden geçerek eli boş bir şekilde üstlerinin öfkesiyle yüzleşti.

 

Kaynak: “İknanın psikolojisi” – Robert B. Cialdini


Girişimcilik Hapı” kitabının Facebook sayfasını beğenebilirsiniz
https://www.facebook.com/GirisimcilikHapiTR
Dilerseniz satın alabilirsiniz:
· https://www.kitapyurdu.com/kitap/girisimcilik-hapi/538258.html

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir