Girişimcilere hap şeklinde bilgiler
Girişimcilere hap şeklinde bilgiler

CRM ve Target örneği


CRM ile müşteriler yakın takipte

CRM, markaların müşterilerini sürecin merkeze alıp tüm şirketi bu felsefe ile yönetmesine deniliyor. Müşterinin tutum ve davranışlarını anlamaya çalışmak, onlarla anlamlı ve kalıcı ilişkiler kurarak, müşterileri kandırmak değil onları etkileme amacını taşıyan, işletmedeki tüm birimlerin katkısını gerektiren bir yönetim yaklaşımı olarak da CRM’i tanımlayanlar var.

Firmalar müşterilerine daha iyi hizmet edebilmek için; CRM adına onların detaylı bilgilerini veri tabanlarında tutarlar, yaptıkları alış verişleri takip ederek onları daha yakından tanımak amacıyla indirim kartları verirler, özel telefon hatları ile hizmet çeşitlerine kolay erişim sağlamaya çalışırlar, marka mesajlarını hedef müşterilerinin anlayacağı dilde hazırlamak için müşterilerini derinlemesine incelerler, müşterilerinin yaşadığı veya yaşayabileceği sıkıntıları engellemek amacıyla proseslerini sürekli mercek altına alarak incelerler, ellerinde biriken verileri sürekli analiz etmeye çalışırlar ve daha niceleri.

Yakın geçmişte Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Target marketler zincirinde yaşanmış bir olay, CRM konusunun günümüz dünyasında nerelere kadar erişebildiği hakkında güzel bir örnek olarak bahse değerdir.

Target’ta yaşanan CRM örneği

Minneapolis’te bir baba, yaygın süpermarket zincirlerinden biri olan Target’a gider. “Müdürünüzle görüşeceğim” der. Elinde kızına gönderilmiş birtakım promosyon kuponları vardır. Diyaloğa tanık olan çalışanlardan birinin dediğine göre adam epey sinirlidir.

Kızımın posta kutusuna bunları yollamışsınız” der sinirle. “Kızım daha lisede okuyor, ona nasıl bebek kıyafetleri ve karyola kuponları yollarsınız? Onu hamileliğe mi özendiriyorsunuz?

Müdürün konu hakkında pek bir fikri yoktur. Zarfa bakar, gerçekten kızına yollanmış ve hamilelik kıyafetleri, bebek mobilyaları ve gülümseyen bebeklerin yer aldığı reklamlar içerir.

Müdür adamdan özür diler. Birkaç gün sonra telefonla arayarak tekrar özürlerini bildirir. Bu kez baba çok da sinirli değildir

Görünüşe göre haberim olmayan bazı aktiviteler olmuş, kızım hamile, Ağustos’ta bir çocuk dünyaya getirecek. Size bir özür borçluyum.


Girişimcilik Hapı” kitabının Facebook sayfasını beğenebilirsiniz
https://www.facebook.com/GirisimcilikHapiTR
Dilerseniz satın alabilirsiniz:
· https://www.kitapyurdu.com/kitap/girisimcilik-hapi/538258.html

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir